پارچه تریکو

پارچه تریکو

پارچه تریکو بسیار نرم و لطیف است و بافتی خاص و متفاوت از سایر پارچه‌ها دارد. از یک سمت این پارچه لایه‌ای بسیار صاف و لطیف و از سوی دیگر بافت زبر می‌توان لمس کرد. تولیدی پارچه پرکاربرد و با دوام از انواع الیاف مصنوعی و طبیعی است. البته این موارد تنها خلاصه‌ای از ویژگی‌های پارچه تریکو است و در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

پارچه تریکو چیست؟

پارچه‌های تریکو از لطیف‌ترین و ظریف‌ترین پارچه‌های بازار به شمار می‌آیند. ساختار بافتی دیگر پارچه‌ها به این صورت است که تارها عمودی و پودها افقی در هم تنیده شده‌اند. ولی تارهای پارچه تریکو دارای گره های حلقوی هستند و در کنار هم بافته می‌شوند. همچنین این پارچه‌ها جزء پارچه‌های گردبافت نیز محسوب می‌شوند.

نرمی و لطافت پارچه تریکو به دلیل بافت‌های حلقوی و گرد در ساختار آن است. به همین خاطر این پارچه یکی از بهترین پارچه‌ها برای دوخت لباس‌های زنانه است؛ اما لطافت آن نیز باعث شده که علاوه بر تولید لباس‌های زنانه از آن برای لباس کودک و کالای خواب نیز استفاده شود.

پارچه تریکو

پارچه تریکو

قیمت پارچه تریکو

قیمت پارچه تریکو به کیفیت و مارک، نخ و کیفیت پارچه آن بستگی دارد و متغیر است. مارک‌های معروف دارای قیمت بالاتری هستند. برای اطلاع از قیمت این پارچه می‌توانید در بخش جستجو آن را سرچ کنید و به سبد خرید خود اضافه نمایید.

پارچه تریکو نخ پنبه

شاید برای شما جالب باشد که تماس طولانی پوست بدن با مواد مصنوعی و الیاف می‌تواند به پوست آسیب برساند. بنابراین از الیاف طبیعی مثل پنبه در تولید روکش کالاهای خواب پتو و روتختی استفاده می‌کنند. این پارچه انواع مختلفی دارد که پارچه یک رو پنبه، دو رو پنبه و ترکیب پلی استر و پنبه مواردی از آن‌ها هستند.

پارچه‌های تریکو پنبه‌ای از نرم‌ترین پارچه‌های تریکویی و از الیاف خالص پنبه تولید شده است. نخ‌های پلی استری از مواد صنعتی تولید می‌شوند و می‌توانند روی پوست حساسیت و خارش ایجاد کنند. در صورتی که در جستجوی یک پارچه کاملا طبیعی هستید که حساسیتی برای شما ایجاد نکند پارچه‌های تریکو پنبه‌ای بدون شک گزینه مناسبی هستند. پارچه تریکو نخ پنبه می‌تواند با پنبه خالص به شکل یک رو و دو رو بافته شده یا اینکه به میزان کمی پلی استر در آن نیز استفاده شود. این نوع پارچه بیشتر در کالای خواب، پتو، روانداز، روبالشتی، روتختی و لباس کودک کاربرد‌ دارد.

پارچه تریکو کبریتی

همانطور که گفته شد پارچه‌ تریکو انواع مختلفی دارد که تریکو کبریتی یکی از انواع آن‌ها است. پارچه تریکو کبریتی از میان دیگر پارچه‌های تریکو کارایی بیشتری داشته و مدل ساده آن در میان افراد محبوبیت بیشتری دارد. این مدل پارچه‌ها نیز مانند پارچه فانریپ در رده پارچه‌های کشی قرار دارند و از جنس پارچه‌هایی هستند که در تولید تاپ‌های زنانه از آن‌ها استفاده می‌شود. این پارچه‌ها ضخیم نیستند؛ اما حالت کشسانی زیادی دارند به همین دلیل در تولید بیشتر لباس‌ها می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. اندازه آن‌ها ۹۵ در ۵۰ است و هر متر آن به ۴ قسمت بریده می‌شود.

پارچه تریکو طرح دار

تنوع رنگ، طرح و جنس پارچه‌های تریکو بالا است و این امکان برای خریداران فراهم شده که به دلخواه خود این پارچه را خریداری کنند.

پارچه تریکو مناسب چه فصلی است

سه عامل وجود دارد که تعیین می‌کند هر پارچه تریکو مناسب چه فصلی است، این عوامل شامل نوع بافت، جنسیت و تکمیل پارچه گردباف است. چگونگی بافته شدن پارچه معمولا بر اساس فصل مصرف پارچه آن انتخاب می‌شود. در بازار انواع تریکو مثل بافت یکرو، دورو، دورس، جودون و دیور وجود دارد. مثلا پارچه تریکو جودون را بیشتر برای دوختن لباس‌های گرم زمستانی استفاده می‌کنند؛ زیرا در پارچه تریکو نیز همانند پارچه ویسکوز از الیاف پنبه و مصنوعی استفاده شده است.

کاربرد پارچه تریکو

نام دیگر پارچه‌های تریکو پارچه گردبافت است و لطافت، نرمی، استحکام و قدرت بالایی دارند. از این پارچه‌ها برای تولید لباس‌های با دوام بالا استفاده می‌کنند. یکسری از لباس‌ها شامل لباس زیر، لباس شنا، جوراب، کلاه و لباس‌های راحتی را می‌توان از این پارچه تولید کرد. شاید بعضی مواقع برای شما پیش بیاید که با خود فکر کنید که با پارچه تریکو چی بدوزم؟ باید گفت از این پارچه‌ها می‌توان در دوخت انواع سویشرت، هودی و دیگر لباس‌ها استفاده کرد.

انواع پارچه تریکو

از انواع پارچه تریکو برای لباس بچه گانه، زنانه، اسپرت و فصلی استفاده می‌شود که در ادامه بیشتر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

پارچه تریکو پلی استر

اصلی‌ترین ویژگی تریکو پلی استر ضد آب و مقاومت بالا است. مقاومت این پارچه‌ها بسیار بالا بوده و اکثرا کاربردشان در دوختن کاپشن، لباس ورزشی، لباس اسکی، اوورکت و بارانی است.

پارچه تریکو ملانژ

جنس پارچه‌های ملانژ ترکیبی از الیاف پنبه و پلی استر است. از نظر زیبایی و مجلسی بودن این پارچه‌ها نسبت به دیگر مدل‌های تریکو کاربردی‌تر هستند. از همین جهت برای لباس‌های مجلسی زنانه بیشتر استفاده می‌شوند. این پارچه‌ها استحکام بالایی دارند و روی بدن به خوبی قرار می‌گیرند. همچنین درصد پلی استر به کار رفته در بافت آن‌ها متفاوت است.

پارچه تریکو ویسکوز

پارچه تریکو ویسکوز از جمله ظریف‌ترین نوع از پارچه‌های تریکو به حساب می‌آید. به دلیل ظرافت بالای این پارچه‌ها احتمال نخ کش شدن آن‌ها نسبت به دیگر تریکوها بیشتر است. پارچه تریکو ویسکوز را بیشتر برای دوخت شال و روسری‌ها استفاده می‌کنند. البته در مواقعی در این نوع پارچه‌ها برای افزایش استحکام و مقاومت، مقداری الیاف نخ لاکرا نیز اضافه می‌کنند.

پارچه تریکو لاکرا

تریکو لاکرا الیافی از مواد مصنوعی ساخته شده و مقاومت، استحکام و خاصیت کشسانی بالایی نیز دارند. این پارچه‌ها با الیفا لاکرا تولید شده‌اند و به همین خاطر از کارایی بالایی برخوردار هستند. از این پارچه‌ها در دوخت شلوارهای جین، مانتو، لباس فرم مدرسه و لباس‌های ورزشی استفاده می‌کنند. همچنین قابلیت کشسانی آن به گونه‌ای است که می‌تواند تا ۵ برابر کش بیارد و بعد از شستشو به حالت اولیه برگردد. به علاوه استفاده از این پارچه برای دوخت لایی‌های حاشیه‌ها و زیر دکمه مانتوها ممکن است.

پارچه تریکو جودون

همان طور که گفتیم در پارچه‌های تریکو به جای بافت‌های خطی و مستقیم، از بافت‌های گرد استفاده می‌کنند. پارچه‌های جودون یکی دیگر از این پارچه‌ها هستند که بافت آن‌ها به شکل لوزی است. ضخامت این پارچه بالا است و از آن برای لباس‌های زمستانی استفاده می‌کنند.

خصوصیات پارچه گردبافت

پارچه گردبافت به علت بافت‌های عمودی از لطافت و استحکام بالایی برخوردار است. از انواع این پارچه‌ها جهت دوخت لباس و روتختی‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به طول عمر و استحکام بالایی دارند.

کلام پایانی

پارچه‌های تریکو از جمله نرم و لطیف‌ترین انواع پارچه‌های بازار محسوب می‌شوند که کاربردهای متفاوتی و متنوعی دارند. بیشترین کاربرد این پارچه‌ها در دوختن لباس زنانه و تیشرت و لباس‌های بچه گانه است. انواع مختلف این پارچه‌ها باعث شده تا شما انتخاب‌های متنوعی پیش رو داشته باشید و با اطمینان خرید کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *